Trwa Tydzień Zakazanych Książek

Od 30 września do 6 października w na całym świecie trwa Tydzień Zakazanych Książek.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. W trakcie trwania Tygodnia wiele bibliotek zachęca do lektury tych "zakazanych" pozycji.

Na liście Zakazanych Książek znalazło się z różnych powodów w różnych okresach czasu wiele, obecnie powszechnie dostępnych, publikacji:
 • Biblia - W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić „Mein Kampf”.
 • Buszujący w zbożu / Jerome David Salinger - W 1957 r. australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach. Książka wzbudza kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluację wartości rodziny, promocję alkoholu, papierosów i rozwiązłości.
 • Charlie i fabryka czekolady / Roland Dahl - Książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.
 • Folwark zwierzęcy / George Orwell - Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskich wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 r., ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - z powodu... bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
 • Kod Leonarda da Vinci / Dan Brown - Książka zakazana w Libanie.
 • Paragraf 22 / Joseph Heller - Książka zakazana w Ohio (1972 r.), Teksasie (1974 r.) i Waszyngtonie (1979 r.) za obraźliwy język. Książkę próbowano usunąć ze szkół m.in. z powodu ukazania kobiet w obraźliwy sposób.

Źródła

 • red. - Tydzień Zakazanych Książek 2012 w Bibliotece! - bibliosfera - wrzesień 2012
 • red.

  Znajdujące się w tym serwisie artykuły są według Ciebie zbyt zdawkowe? Jeśli tak, to wejdź tutaj, na której zgłębisz pokrewne kwestie.

  - Lista zakazanych książek - bibliosfera - wrzesień 2012


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
21/05/15, 07:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.