Open'er 2009: Q-Tip, M83 i Hjaltalín kolejnymi gwiazdami festiwalu

thumb

Poznaliśmy trzy kolejne gwiazdy tegorocznego Open'era. W Gdyni wystąpią: legendarny raper Q-Tip, gwiazdy francuskiej sceny shoegazeM83 oraz islandzka formacja Hjaltalín.

Kilka słów o artystach

Q-Tip (ur. jako Jonathan Davis, właśc. Kamaal Ibn John Fareed) – amerykański raper i hip-hopowy producent muzyczny. Jak zaznacza agencja Alter Art, pochodzący z Queens raper jest jedną z najważniejszych postaci w historii hip-hopu:

W 1988 r. założył wraz z Phifem Dawgiem i Alim Shaheedem Muhammadem formację A Tribe Called Quest, która należała do nieoficjalnego kolektywu The Native Tongues (obok chociażby Jungle Brothers). Jak zaznacza organizator lata funkcjonowania tej grupy przypadają na "złotą erę gatunku": "to wtedy ukształtowały się granice hip-hopu, powstało najwięcej kultowych nagrań, a młodzi artyści zwracali szczególną uwagę na dziedzictwo kulturowe, nawiązując w swoich nagraniach do jazzu i funku."

Takie albumy jak "People’s Instinctive Travels and the Paths of Rhythm", "The Low End Theory", czy "Midnight Marauders" uważa się za kamienie milowe w historii gatunku (utwory takie jak: "Can I Kick It?", "Scenario" i "Electric Relaxation").

W 1998 r. ukazała się ostatnia, jak dotąd, płyta zespołu – "The Love Movement". Obecnie Q-Tip, podobnie jak reszta zespołu, kontynuuje karierę solową.

thumb

Rok po zawieszeniu działalności przez zespół, Q-Tip wydał swój pierwszy solowy krążek – "Amplified", którego promowały dwa single: "Vivrant Thing" oraz "Breathe & Stop". Kolejny album – "Kamaal The Abstract" (2001), który nie został oficjalnie wydany, zawierał materiał będący efektem eksperymentów rapera ze stylistyką i dźwiękiem. Oba powyższe albumy osiągnęły ogromny sukces (w tym ten drugi, pomimo faktu braku oficjalnego wydania, stał się wręcz kultowy wśród fanów rapera).

Po siedmiu latach ciszy Q-Tip powrócił ze swą trzecią płytą solową – "The Renaissance". Krążek został świetnie przyjęty przez media i fanów. Organizator tak opisuje to wydawnictwo:

: Q-Tip – mySpace

]]
)]]

-
M83francuski projekt muzyczny tworzący muzykę z nurtu shoegaze, łączący stylistykę rockową z muzyką elektroniczną. Został założony przez Anthony'ego Gonzaleza w Antibes w 2001 r. Początkowo współpracował on z Nicolasem Fromageau, lecz ich drogi się rozeszły. Gonzales obecnie tworzy projekt jednoosobowy, podczas gdy w czasie koncertów występuje z grupą zaprzyjaźnionych muzyków.

Gonzales wraz ze swym projektem stworzył remiksy utworów takich wykonawców jak: Placebo, Depeche Mode, Bloc Party, czy Goldfrapp.

Dość powiedzieć, że pierwszy z tych zespołów – Placebo pojawi się na tegorocznym festiwalu. M83 stworzyło remiks utworu "Protège-Moi" pochodzącego z kompilacji "Once More With Feeling" (2004) tej brytyjskiej formacji. Warto także zaznaczyć, że Kings of Leon, który będzie również jednym z headlinerów tegorocznej edycji Open'era, jako support swej brytyjskiej trasy wybrali właśnie francuską formację.

M83 – mySpace-

Hjaltalínislandzka siedmioosobowa grupa muzyczna pochodząca z Reykjavíku. Jej debiutancki album – "Sleepdrunk Seasons" ukazał się w 2007 r.

Hjaltalín – mySpace


Źródła

  • Informacje prasowe agencji Alter Art
  • Open'er Festival


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
18/07/12, 10:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.