Polak wyróżniony w międzynarodowym konkursie Wiki Loves Monuments

3 grudnia 2012 około godziny 15:00 nastąpiło oficjalne ogłoszenie zwycięzców ogólnoświatowego konkursu Wiki Loves Monuments 2012.

W największym konkursie fotograficznym na świecie wzięło udział ponad 15 tysięcy osób, które wzbogaciły zasoby Wikipedii o ponad 350 tysięcy fotografii zabytków. W finale na poziomie światowym wzięły udział 324 zdjęcia, nadesłane przez komisje konkursowe z 33 krajów.

Najwyższe noty zdobyło zdjęcie to Grobu Safdarjung z New Delhi w Indiach, autorstwa Pranav Singh.

Prezentowany materiał omawia faktycznie ciekawe sprawy, ale sprawdź ponadto tamto opracowanie (https://pizzahut.pl/restaurants/915-pizza-hut-dostawa-gdansk-worcella) - z pewnością będziesz zdania, że są warte zapamiętania.

Jury zwróciło uwagę na fenomenalną grę świateł i świetny kontrast między ciemnością pomieszczenia i oświetlonym sarkofagiem.

Na 12. miejscu znalazło się zdjęcie zespołu dworsko-folwarczny we wsi Komorniki autorstwa Marka Ząbczyka, polskiego wikipedysty o pseudonimie Zetem. Fotografia ta zajęła 6 miejsce w polskiej edycji Konkursu Wiki Lubi Zabytki i wzięła udział w finale na poziomie międzynarodowym.

Werdykt jury brzmi następująco: "Jest to świetne ujęcie opuszczonego dworu. Zdjęcie ukazuje ponury klimat miejsca, które prawdopodobnie jest skazane na zagładę i dokumentując budynek, który zdaje się wołać o pomoc, odbudowanie. Na pierwszy plan wysuwa się czerwony kolor cegieł i walącego się dachu, dając wrażenie wystarczająco silne, by pominąć techniczne uwagi, dotyczące szumu na niebie i w zacienionych miejscach."

Jeśli chodzi o sam dwór, jego budowa została zapoczątkowana prawdopodobnie w XV wieku, a w XIX wieku dokonano modernizacji. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa dolnośląskiego w roku 2003.

Marek Ząbczyk jest mieszkańcem Polkowic, małego, lecz jak twierdzi pięknego miasteczka na Dolnym Śląsku. Pracuja w jednym z oddziałów KGHM Polska Miedź. W wolnych chwilach rzeźbi w drewnie oraz fotografuje. Jego rzeźby określane są potocznie jako "świątki", chociaż diabełki, które bardzo lubi rzeźbić, trudno tak nazwać. Największą jego pasją jest jednak fotografia. "Fotografuję od zawsze." - mówi Zetem. "Początki mojej przygody z fotografią są podobne, jak w przypadku większości fotografujących. Moje aparaty to po kolei: Druch, Smiena, Zenit, a w piwnicy miałem ciemnię fotograficzną z pełnym wyposażeniem. Fotografia cyfrowa dała mi, jak wszystkim fotografującym, większe możliwości i nowe wyzwania."

Większość zdjęć cyfrowych pan Marek wykonał aparatem Sony Alpha 200. W roku 2011 jego zdjęcie zatytułowane "UFO" zostało nagrodzone w konkursie Canona w kategorii zbliżenie obiektywem Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM, co stało się impulsem do zakupu aparatu Canon 7D.

Zetem postawił sobie za punkt honoru sfotografowanie wszystkich ciekawych miejsc i zabytków w jego okolicy. Rozpoczął od Polkowic i teraz posuwa się coraz dalej. W kieszeni zawsze nosi aparat kompaktowy Casio EX-H20E, którym wykonał m. in. zdjęcie "U podnóża Gór Świętokrzyskich" nagrodzone w konkursie w Panoramio, gdzie zamieszcza zdjęcia jako "emzet". Nie ogranicza się jednak do fotografowania zabytków, próbuje swoich sił we wszystkich dziedzinach fotografii.

Pan Marek podsumowuje swoją fotograficzną pasję następująco: "Chciałbym robić dobre zdjęcia, więc ciągle się uczę fotografowania, a im więcej się uczę, tym lepiej widzę, jak mało umiem."

Źródła

  • Blog Wiki Loves Monuments:
  • Wiki Loves Monuments International Jury Report 2012:


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
22/05/18, 07:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.