Popularne portale kulturalne

Popularne portale kulturalne
W Polsce liczba dużych portali i małych witryn z dnia na dzień się powiększa. Autorzy prześcigają się w pomysłach, a webmasterzy i programiści dają z siebie wszystko, aby zaistnieć w internecie dzięki nowatorskim pomysłom, profesjonalnemu podejściu i cierpliwości.

Są jednak strony internetowe, które już od dawna prowadzą w tej gonitwie i trudno jest się do nich zbliżyć, a co dopiero wyprzedzić czy nawet stać się lepszym.
Te portale przez lata pracowały na swoją renomę i dobrą opinię użytkowników, aby potem stać się symbolami w swoich gatunkach i zdobyć rzeszę wiernych fanów.

Sporządziliśmy listę kilkunastu takich mocnych witryn, które przede wszystkim zajmują się tematyką kulturalno-rozrywkową (głównie filmową) i można powiedzieć, że wychodzi im to niemal doskonale. Nas, jako użytkowników bardzo to cieszy, gdyż dzięki tym stronom właśnie, nie jesteśmy skazani na serwisy zagraniczne, bo możemy się pochwalić rodzimymi perełkami.


Popularne portale kulturalne
To kolejny znany portal filmowy. Akurat w tym gatunku, Polacy są na tyle obeznani i żądni wiedzy, że nawet nowo pojawiające się witryny znajdą swoich wielbicieli w licznej grupie. A za co lubimy i cenimy sobie weterana "Kinomaniaka"? Premiery, zapowiedzi, informacje, aktualności ciekawostki. To wszystko cechuje właśnie tę filmową witrynę. Autorzy wpadli na dość ciekawy pomysł i wprowadzili wykaz czysto ekonomiczny, bo na stronie możemy dowiedzieć się ile film (poznaj najnowsze info dotyczące tematu: kulisy m jak miłość wlocie) kosztował twórców, ile zarobił na biletach w USA, a ile na świecie. Nie jest to może coś przełomowego, ale ciekawy dodatek, który wielu użytkowników na pewno zainteresuje. Z tymi danymi powiązany jest szczegółowy box office, który z pewnością pomaga widzom przy wyborze filmu na weekend. Ten serwis również nie obronił się przed wyskakującymi reklamami, ale trzeba przyznać, że nasze oczy powoli się przyzwyczajają do reklam typu pop-up i niedługo ich zamykanie będzie tak normalną czynnością jak odświeżanie strony.


Popularne portale kulturalne
Ten serwis był zawsze wśród najlepszych tego typu portali. Wielka machina filmowo-telewizyjno-kinowa. Ogrom informacji takich jak aktualne wydarzenia, premiery, zwiastuny, program telewizyjny, box office i wiele, wiele innych. Mamy tutaj bardzo praktyczny podział na "Kino", "DVD", "Telewizję" i w każdej z tych kategorii kolejne podkategorie, które są wypełnione treścią i multimediami. "Stopklatka" może pochwalić się liczną i oddaną społecznością, która czynnie uczestniczy w tworzeniu portalu, rozmowach na forum i recenzjach filmu. Wierni fani, którzy trzymają się swojego portalu od lat i... zniosą każdą kolejną wyskakującą reklamę, bo uważają, że "pop-up" to nie koniec świata. Stronie czasem szkodzi często zmieniające się tło (reklama filmu), gdyż bywa, iż jest ono zbyt pstrokate i kuje w oczy. Ponadto dodatkowe reklamy czasami nie pozwalają skupić się na samym portalu, ale takie przecież ich założenie, więc nie możemy mieć do nikogo pretensji, przecież portal, a raczej jego twórcy muszą zarabiać. Portal jednak zdobędzie uznanie prawdziwych fanów kina, gdyż posiada wielką bazę filmów (zarówno nowych jak i tych naprawdę starych) i wiele informacji na ich temat, a to przecież jest główny cel i założenie.


Popularne portale kulturalne
To bardzo estetyczny i przystępny wizualnie portal, a jego specjalność to jak sama domena mówi – kino oraz film. Jeśli chcesz się wybrać do kina i nie wiesz gdzie ani na co, to właśnie dla Ciebie jest ta witryna. W szybki i intuicyjny sposób dotrzesz do listy kin znajdujących się w Polsce, sprawdzisz jakie są aktualne premiery i obejrzysz ich zwiastuny. To zupełnie wystarczy, aby zdecydować się na jeden z filmów jakie są akurat wyświetlane w kinach. Witryna nie przytłacza, nie posiada zbędnych podstron, których prawie nikt nie odwiedza, nie jest kombajnem do wszystkiego, więc nie ma prawa męczyć przy przeglądaniu. W portalu występują tylko sprawdzone metody, które dobrze się przyjęły wśród użytkowników, zyskując tym samym wiernych odwiedzających. Założenie serwisu było bardzo proste – dać widzom chodzącym do kina niezbędne informacje jakich potrzebują. I tak właśnie jest, oczywiście są w portalu nowinki ze świata filmu na różne tematy, ale to absolutnie nie przeszkadza, raczej jest to dodatek na który można poświęcić kilka chwil. Witryna "Kino" to dobry przykład na to, aby pokazać wszystkim, że nie trzeba mieć 10000 podstron, by zaistnieć w sieci jako wartościowy i polecany portal.


Popularne portale kulturalne
Serwis oczywiście jak sama jego nazwa wskazuje udostępnia informacje tylko o jednej sieci kin w Polsce. Kina sieci "Multikino S.A." to wielkie multipleksy wyposażone w kilka sal (na stronie możemy wyczytać, że łączna ich liczba na dziś to 130), w których podczas godzin otwarcia bez przerwy są wyświetlane seanse różnych gatunków filmowych. Rozwiązanie oczywiście nie wymyślone w Polsce, ale zapożyczone z zza granicy, które doskonale się przyjęło. I nie powinno nikogo to dziwić, idąc nawet w ciemno do jednego z tych kin, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w repertuarze zawsze znajdziemy coś dla siebie. Witryna to prosty i przystępny schemat z niezbędnymi dla widza informacjami. Wybieramy jedno z miast w Polsce (z wiadomych powodów w rachubę wchodzą tylko te większe, obecnie jest ich 14), sprawdzamy aktualne premiery, godzinę projekcji, cenę biletu, a na koniec nawet możemy dokonać rezerwacji miejsc z dokładnością co do fotela. Bardzo przyjemne prawda? Wszystko zapięte na ostatni guzik, poprzez kilka kliknięć myszką. Połączenie prostoty z wygodą daje nam genialne rozwiązanie, które oszczędza nam sporo czasu, aby znaleźć dobrą rozrywkę. Bo "Multikino" to nie tylko filmy, ale i koncerty, kabarety, a nawet transmisje wydarzeń sportowych (np. emocjonujące mecze Euro 2008 na ogromnym ekranie).


Popularne portale kulturalne
Serwis layoutem na kolana nie powala, ale widocznie nie musi, bo trzeba oddać honor, że cały czas trzyma się mocno w rankingu popularności serwisów filmowych, a nie jest to łatwe, gdy tematyka obejmuje tylko rodzime produkcje. Strona tworzona i aktualizowana jest w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Co jest wyjątkowego w tej bazie filmów poza tym, że dotyczy tylko Polskich produkcji? Szczegółowość. Tak, trzeba przyznać, że tak szczegółowych informacji na temat filmów nie znajdziemy nigdzie. Jest tu tyle wiedzy, że przy jednym filmie spędzimy naprawdę sporo czasu, a i tak nie okiełznamy wszystkiego. Ewidentnie widać jak autorzy strony przykładają się do swojej pracy i nie lekceważą użytkowników, serwując im multum rzetelnych informacji i ciekawostek. Wchodząc na kolejne podstrony poznamy dosłownie wszystkie nazwiska, które przyczyniły się do powstania konkretnego filmu. Od aktorów, reżyserów, scenarzystów, operatorów, aż po asystentów, wózkarzy, ludzi od Public Relations czy kaskaderów. Prawda, że robi wrażenie? Jednak nie mogło być inaczej, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi to przecież prestiżowa uczelnia, której absolwenci to fachowcy i specjaliści w swojej dziedzinie. Zatem autorzy witryny wiedzą doskonale co robią i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, bo jeśli chcemy zaczerpnąć informacji o filmie polskim, to udajemy się właśnie na wysokiej klasy witrynę .


Popularne portale kulturalne
Ten serwis to muzyczna poprzeczka zawieszona bardzo wysoko i póki co nie do przeskoczenia, czy nawet "ogrania". Witryna trzyma stale wysoki poziom i nie bez przyczyny jest oblegana przez użytkowników, ponieważ naprawdę ma się czym pochwalić. Pokaźna baza artystów (dyskografie, informacje, newsy), tekstów piosenek, recenzji płyt, zapowiedzi, wywiadów, do tego aktualne koncerty w Polsce i za granicą oraz forum. Forum, które dosłownie tętni życiem z powodu wielu pasjonujących wątków, w których co ciekawe, możemy wypowiadać się bez rejestracji i logowania. Taka forma dodawania opisów jest zaletą, ponieważ użytkownicy zazwyczaj są zmuszani do rejestracji na forach co często kończy się zniechęceniem i zrezygnowaniem, ale tutaj na szczęście jest inaczej i każdy, kiedy tylko chce może wyrazić swoją opinię. Brawo. O reklamach otwierających się podczas przeglądania witryny nawet już nie piszemy, umówmy się, że to... taka norma, tak być musi. Witryna jest przejrzysta, wykonana z gustem, nie męczy przy przeglądaniu, a trafnie dobrane informacje zawarte na stronie głównej (newsy) zachęcają do kliknięcia i przeczytania. Dość ciekawym dodatkiem i miłą niespodzianką dla maniaków wszelkich telefonów komórkowych jest dział "logo i dzwonki". Czeka tutaj na nas cała masa softu do pobrania i to nie tylko logo oraz dzwonki, ale i gry, tapety oraz animacje. Przyjemność płatna (sms), ale z tej ilości plików, każdy maniak "tuningowania" swojego telefonu znajdzie coś pod swój gust.


Popularne portale kulturalne
Nie można powiedzieć, że ten serwis jest dla wszystkich, pomimo tego, że jest on przez właścicieli prowadzony starannie i umiejętnie. Jak sama nazwa portalu nam mówi, głównym tematem jest bardzo powszechny format plików muzycznych - "mp3". Wszyscy wiemy, że ściąganie piosenek otoczonych prawami autorskimi na dysk komputera jest nielegalne i karane, więc portal skupia się wyłącznie na utworach całkowicie darmowych, często tworzonych przez samych użytkowników serwisu. Młodzi artyści próbują swoich sił tworząc nowe kawałki lub świeże aranżacje znanych utworów. Nie każdemu te miksy przypadną do gustu (są tacy co z niesmakiem traktują naruszenie oryginalnej ścieżki dźwiękowej), ale jeśli ktoś jest miłośnikiem takiej muzyki, lub interesuje się skomplikowaną pracą Dj-a to stronka jest jak najbardziej dla niego. Masa kawałków do odsłuchania, tematyczne forum, kącik Dj-a (samouczek), rankingi utworów i jeszcze kilka innych działów, to fura materiałów, które są do dyspozycji internauty. Zatem, jeśli masz jakieś pytania, które są choć trochę związane z kompresją dźwięku "mp3" lub szukasz miejsca skąd można ściągnąć absolutnie darmowe mp3 to z pewnością trafisz na tą stronę.


Popularne portale kulturalne
jeśli ktoś jest już fanem hip hopu to z pewnością zna ten adres. Natomiast jeżeli ktoś dopiero zaczyna się interesować tym gatunkiem muzyki, to jakby nie wpisał zapytanie do wyszukiwarki i tak na tą witrynę trafi. Dzisiejsza, wysoka pozycja tego portalu to wynik starannej i ciężkiej pracy autorów, co przekłada się na pełne zaufanie internautów aktywnie biorących udział w budowie dobrej opinii serwisu. Portal jest krótko mówiąc, totalnie odlotowy. Zadziwia fakt, że tyle informacji zawartych na stronie dotyczy w sumie tylko jednego gatunku muzycznego, aż strach pomyśleć jakich rozmiarów byłby ten portal, jeśli twórcy zabraliby się za wszystkie gatunki muzyki?! Jedne z najistotniejszych kategorii to muzyka w podziemiach, muzyka w produkcji, beatbox, aktualności, mp3, teledyski, recenzje, wykonawcy. A to tylko kilka kategorii z działu "muzyka", bo mamy tutaj jeszcze takie działy jak "graffiti", "taniec" (w obu kategoriach świetne zdjęcia) oraz "forum" (wszystko wygląda stylowo, czytelnie i oryginalnie). Każdy z tych działów wymagałby kolejnego, długiego opisu, więc streścimy to co chcemy wyrazić w kilku słowach – szkoda, że inne gatunki muzyki nie mają tak profesjonalnej strony internetowej. To wszystko w tym temacie.


Popularne portale kulturalne
To znane chyba każdemu amatorowi "pstrykania" fotek, forum fotografii cyfrowej. Niepozorna, prosta strona internetowa, której potencjał widać dopiero po wgłębieniu się w jej strukturę. Okaże się, że jej użytkownicy to zarówno żółtodzioby jak i starzy wyjadacze, profesjonaliści i artyści w swoim fachu. Forum z powodzeniem może zastąpić niejedną książkę i encyklopedię poświęconą fotografii. Ludzie z doświadczeniem i wieloletnim stażem, dzielą się swoją wiedzą, ucząc i tworząc następne pokolenie mistrzów fotografii. Od strony wizualnej to po prostu forum, ale budowa strony jest tu najmniej istotna (choć i ta jest przyjemna dla oka), siła witryny to przede wszystkim dziesiątki tysięcy postów oraz tysiące zdjęć. Chcesz się nauczyć fotografowania lub doszkolić z wiedzy, którą już posiadasz? To wchodź na i lepiej przygotuj się na wiele godzin czytania bo na szybko w żaden sposób nie da się tego okiełznać.


Popularne portale kulturalne
To według nas kompendium wiedzy na temat fotografii. Twórcy portalu natomiast ogłaszają się jako internetowy magazyn o fotografii. Jakby tego nie nazywać, warto tutaj wejść i poświęcić swój czas na zapoznanie się z treścią witryny. Pasjonaci znajdą ogrom informacji jakich szukają, a amatorzy nawet nie wiedząc kiedy, mogą zostać pochłonięci przez portal na kilka godzin, co zaowocować może nieodwracalnym zainteresowaniem fotografią. Fotografia to sztuka, oczywiście umiejętna fotografia, czyli taka gdzie odpowiednia osoba trzyma w dłoniach odpowiedni aparat fotograficzny. Dopiero wtedy możemy mówić o artyzmie, który urzeka i zachwyca. Mniej więcej akurat takie uczucia nam towarzyszą, gdy przeglądamy ten serwis. Prócz tego oryginalnego stylu i piękna jakie jest zawarte w zdjęciach umieszczonych w portalu, strona zawiera w sobie ponadto bazę danych na tematy czysto techniczne, jak specyfikacje, słownik terminów (bardzo pomocny dla laików) czy testy sprzętu. Serwis to solidny projekt przeznaczony raczej dla osób, które traktują fotografię poważnie i dojrzale, a nie tylko jako zabawę na weekend.


Popularne portale kulturalne
To portal poświęcony poezji. A jeżeli wchodzimy w dość nietypowych godzinach na stronę, a tam widnieje napis "Na stronie: 200 gości" to sygnał, że coś ciekawego się tu dzieje. Wiadomo, że stronka ma swoich stałych wielbicieli, a grono osób do których adresowana jest witryna nie jest ogromne, ale doskonale, że te osoby mogą się zjednoczyć i może nawet poznać w takim miejscu jak to. Taki dział "interpretacje" (chodzi o osobiste interpretacje wybranych wierszy) potrafi wzbudzić naprawdę żarliwe dyskusje, bo przecież każdy może mieć swój pomysł na przesłanie wiersza. "Wiadomości poetyckie" to aktualne informacje z branży, więc dla miłośników, cenne źródło wiedzy podane w jednym miejscu, bardzo wygodne. A najciekawiej prezentuje się dział "Poezja(debiuty)", w którym oczywiście można umieścić własny wiersz i poddać go ocenie innym. Opcja naturalnie dla osób utalentowanych i obdarzonych darem "lekkiego pióra" czyli umiejętności łatwego przelewania swoich myśli na papier. Portal skierowany jest do określonej grupy odbiorców i na pewno nie przekłada się to na miliony użytkowników, ale najistotniejszym faktem jest, że to 100% portal kulturalny, a takich oby jak najwięcej.


Popularne portale kulturalne
To kąsek dla każdego amatora słowa pisanego. Dumnie wiedzie prym wśród tego typu serwisów. Szkoda tylko, że nawigacja strony nie trzyma takiego poziomu jak treść, ponieważ czasami przyjdzie nam się zastanawiać gdzie obecnie się znajdujemy. Jak się już z tym uporamy to odnajdziemy na stronie recenzje, opinie, oceny (pisane przez samych użytkowników serwisu) i wszystko czego trzeba do zapoznania się z książką przed zakupem. A na zakupy tutaj również wybrać się możemy. Klikając w kategorię "Księgarnia" lądujemy w sklepie za który odpowiedzialny jest nie byle kto, bo firma "Kolporter", więc nie tylko kupimy interesującą nas książkę, ale i muzykę oraz filmy. Nie zapomnijmy jednak, że strona została stworzona dla osób szukających informacji o książkach. A książek jest w bazie nie mało, bo na dziś jest ich 92303. Lubisz czytać? "Pochłaniasz" książki w nadzwyczajnym tempie? Załóż zatem sobie konto i stań się jednym ze szczęśliwych użytkowników pasjonującego i emocjonującego świata książek do którego wprowadzi Cię "Biblionetka".

Autor: Bartosz Studenny
Zainspirowane przez: Stylownik
20/03/30, 07:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.