Katowice: "Świąteczna Jazda" z Muzeum Śląskim

W dniach od 19 grudnia 2008 do 11 stycznia 2009 Muzeum Śląskie zorganizowało nietypową świąteczną wystawę etnograficzną w zabytkowym tramwaju. Pojazd kursuje na terenie Katowic, Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Sosnowca, Będzina i ma wyznaczone miejsca postojowe na wybranych przystankach. W czasie postoju można obejrzeć ekspozycję, która przedstawia obrzędy i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia zwanych na Śląsku Godami. "Świąteczna jazda" to akcja Muzeum Śląskiego w Katowicach skierowana do mieszkańców regionu, którzy w zamęcie świątecznym nie mają czasu i ochoty na zwiedzanie muzeów.

W pierwszej części zabytkowego pojazdu można obejrzeć śląską szopkę bożonarodzeniową z polichromowanymi rzeźbami i świąteczne kartki sprzed około stu lat. W drugiej części wystawy wyeksponowano kostiumy przebierańców: Śmierci, Mikołaja, Anioła, Diabła, Żyda i Kolędnika z gwiazdą oraz ustrojony wierzchołek choinki tzw.

Przejrzyj kolejny interesujący fakt (https://trzysosny.eu/), aby wysondować dużo szczegółów na fascynujący Cię temat. Namawiamy i życzymy miłej lektury!

podłaźnicę.

Chciałbyś dowiedzieć się coś podobnie ciekawego? Super, ta strona (https://www.olenkaphu.pl) z pewnością będzie dla Ciebie wartościowa, ponieważ znajdziesz na niej dużo tego typu danych.

Na świątecznym drzewku zawieszono tradycyjne własnoręcznie wykonywane ozdoby ze słomy, kolorowych papierków i pierniczki .

Fotoreportaż z wystawyAutorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
19/07/04, 12:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.