Łódź: zakończył się projekt dla młodzieży "Ogrodowa 39/43"

Podczas dorocznej, rekordowej, kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi, w zamian za datki łodzianie otrzymywali ulotki wykonane w ramach projektu „Ogrodowa 39/43”.

Projekt „Ogrodowa 39/43 – mój klucz do historii miasta” rozpoczął się w kwietniu 2011 roku od warsztatów z uczniami z łódzkich szkół, którzy po spotkaniu z przewodnikami rozpoczęli przygotowywanie swoich własnych tras zwiedzania po Starym Cmentarzu w Łodzi. Każda z wycieczek miała powstać wg klucza - motywu przewodniego, tak aby uczniowie zgromadzili jak najwięcej informacji nie tylko o pomniku, ale przede wszystkim o człowieku i jego znaczeniu dla Łodzi.
W czerwcu, grupy uczniów prezentowały swoje motywy przewodnie, oprowadzając jurorów, konkurentów i znajomych po cmentarzu.

Trasy zwiedzania, zaproponowane przez uczniów zostały wydane w postaci broszur, dzięki którym osoby zwiedzające Stary Cmentarz, mają okazję spojrzeć na cmentarz z nowej perspektywy; zwiedzając Stary Cmentarz według jednego z kluczy zaproponowanych przez uczestników projekt: trasą artystów (m.in. Wacław Konopka, Leon Niemczyk), fabrykantów Ludwik Geyer, Karol Rajmund Eisert) oraz strażaków (m.in. Leopold Zoner.

W projekcie "Ogrodowa 39/43" wzięli udział uczniowie ze szkół: ZSP 19 im Karola Wojtyły w Łodzi, Gimnazjum nr 5 w Łodzi, Gimnazjum Stowarzyszenia „Twoja Szkoła” im Marii Montessori w Łodzi, XX Liceum Ogólnokształcące Im. Juliusza Słowackiego.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK

Źródła

  • km - Ogrodowa 39/43 - rozdaliśmy "klucze" do zwiedzania cmentarza - Fundacja Fenomen - 1 listopada 2011
  • wiki - Łódź: konkurs "Ogrodowa 39/43 - mój klucz do historii" - wikinws - 22 marca 2011


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
18/07/12, 10:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.