Mobile TV przegrała z UKE proces sądowy, w którym zaskarżono przetarg na operatora mobilnej telewizji

Założona przez czterech operatorów (Erę, Orange, Plus i Play) spółka Mobile TV przegrała z UKE proces sądowy, w którym zaskarżono przetarg na operatora mobilnej telewizji (DVB-H) w Polsce.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie skargi spółki Mobile TV na decyzję Prezesa UKE dotyczącej wyboru operatora mobilnej telewizji w Polsce. Przetarg wygrała spółka Info-TV-FM - UKE na rzecz spółki dokonał rezerwacji częstotliwości obejmującej kanały o szerokości 8 MHz, z zakresu 470 - 790 MHz, przeznaczonych do świadczenia audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych na obszarze całego kraju, w technologii DVB-H, w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej. WSA oddalił skargę.

Podając ustne motywy rozstrzygnięcia sąd zauważył, że ustawa z lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne określa czym jest postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości i co wchodzi w skład tego postępowania. Przepisy wskazują także, jakie zarzuty mogą być formułowane w sprawie rezerwacji częstotliwości, a jakie w postępowaniu o unieważnienie przeprowadzonego konkursu. Sąd wskazał, że postępowanie w sprawie unieważnienia konkursu jest postępowaniem szczególnym, co może być jego przedmiotem.

Podnoszona w tym miejscu kwestia jest według Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź dalej (https://www.winnicadwiegranice.pl/enoturystyka/), który proponuje zbliżone zagadnienia.

Zdaniem sądu szczególnym trybem, w którym może dojść do podważenia konkursu i jego wyników jest postępowanie w sprawie unieważnienia konkursu, a nie postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości toczące się już po jego przeprowadzeniu. Z tego też powodu kwestionowanie trybu przeprowadzenia konkursu należy uznać za błędne.

Sąd podkreślił, że badał sprawę, przede wszystkim z punktu widzenia postanowień prawa telekomunikacyjnego i nie dopatrzył się żadnych uchybień i w konsekwencji uznał, że zaskarżona decyzja spełnia wymogi określone w prawie. Sąd podkreślił, że istotne w niniejszej sprawie było zagadnienie ustalenia wykazu programów telewizyjnych lub radiofonicznych dopiero na etapie wydania decyzji rezerwacyjnej. Odnosząc się do tej kwestii WSA zauważył, że czym innym są zobowiązania podmiotu podjęte w ramach konkursu, a czym innym wykaz programów.

Czy nasza najnowsza wiadomość (https://scenariuszzycia.pl/blog/droga-zycia-numerologia/) spodobała Ci się tak wyjątkowo, że chcesz przeczytać kolejne? To świetnie! Zatem zapraszamy na świeżą stronę.

Sąd uznał, że na etapie wydania decyzji rezerwacyjnej może dojść do określenia tego wykazu programów tym bardziej, że decyzja taka jest konsultowana z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Sąd nie podzielił także zarzutów związanych z naruszeniem Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską podzielając w tym zakresie stanowisko Prezesa UKE.

Spółka Mobile TV została powołana na początku 2009 roku przez czterech największych operatorów komórkowych w Polsce. Celem spółki był wspólny udział operatorów infrastrukturalnych w ogłoszonym przez UKE konkursie na wybór operatora multipleksu świadczącego hurtowy dostęp do telewizji mobilnej DVB-H. Każdy operator był odpowiedzialny za swoją działkę: Orange - zarządzanie finansami i administracja; Era - sieć nadawcza; Plus - headend, czyli maszynka miksująca wszystkie kanały telewizyjne i EPG (Elektronic Program Guide); Play - kontent. Mobile TV przegrało w przetargu z Info-TV-FM.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Mobilna TV: Operatorzy przegrywają z UKE


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
20/06/21, 07:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.