Biblioteka Cyfrowa PIA: projekt Cyfrowa Etnografia

Projekt „Cyfrowa Etnografia” stara się wzbogacać Internet o fachowe, polskojęzyczne treści etnograficzne. Inicjatywa ta za pierwszy cel obrała sobie stworzenie biblioteki cyfrowej dla etnologów, etnografów a także antropologów kultury. Tak powstała w 2011 r. Biblioteka Cyfrowa Polskiego Instytutu Antropologii, która jest zintegrowana z menadżerem zarządzającym bibliografią Zotero.

Projekt został podzielony na etapy.

Opisany temat napisaliśmy mając na myśli Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją opinię, czy podoba Ci się wpis. Daj nam znać - przejdź do strony ciężki dym cena !

Pierwszy etap polega na digitalizacji oraz publikacji w Internecie następujących czasopism: „LUD” z okresku 1945-2004 (23500 stron), „Etnografia Polska” z okresu 1958-2004 (21000 stron), „Polska Sztuka Ludowa – Konteksty” z okresu 1947-2002 (16235 stron). Artykuły stanowią osobną publikację opatrzoną opisem bibliograficznym.

Bez względu na miejsce i czas, każdy kto posiada komputer z dostępem do Internetu może wyszukać, podając dowolny wyraz lub zdanie z tekstu, interesujący go materiał. Co ważne, Biblioteka Cyfrowa jest szczególnie przydatna osobom, które przebywają w terenie i nie mają sposobności lub czasu, by udać się do biblioteki, posiadającej czasopisma etnologiczne.

Dodatkowo projekt ten sprzyja spopularyzowaniu etnografii, a także upowszechnieniu dorobku naukowego poszczególnych etnologów, etnografów, antropologów. Udostępnianie ich prac przebiega z poszanowaniem praw autorskich - zasadą jest wcześniejsze uzyskanie zgody na publikację od samego autora lub jego spadkobierców. Teksty w sprawie, których nadal trwa ten proces, są tymczasowo zablokowane. Wiąże się to również z tymczasową blokadą logowania się, jednak nie stanowi ona problemu w korzystaniu z zasobów Biblioteki Cyfrowej.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Projekt „Cyfrowa Etnografia" – Biblioteka Cyfrowa PIA


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
22/09/30, 07:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.