Powstał pierwszy polski samochód autonomiczny

Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych skonstruowali Jurka, czyli pierwszy polski pojazd autonomiczny, który porusza się samodzielnie bez udziału kierowcy.

Jurek jest autem samosterującym i został oficjalnie zademonstrowany 14 grudnia 2012 roku podczas I Mistrzostw Polski Robotów, które odbyły się w Hali „Orbita” we Wrocławiu[1], a 13 stycznia 2013 roku wspomógł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na Placu Solnym we Wrocławiu [2].

Jurek jest samochodem który nie potrzebuje kierowcy i może zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny oraz w znacznym stopniu może umożliwić korzystanie osobom niepełnosprawnym ruchowo czy też niedowidzącym lub ociemniałym.

Jurek w zasadzie nie jest pojazdem, ale systemem-automatem (półinteligentnym autopilotem, bardziej samochodowym komputerem), który może sterować każdym seryjnie produkowanym samochodem osobowym lub innym pojazdem np. ciągnikiem rolniczym lub kombajnem w celach wykonywania prac polowych.

Co więcej, by uruchomić auto wcale nie trzeba w nim siedzieć. Można to zrobić przez internet z komputera lub smartfona, a kierowca może znajdować się nawet w innym państwie, a nawet można go zaprogramować tak, aby o danym czasie uruchomił się i wybrał określony program jazdy np. odebrać dziecko z przedszkola.

System może znakomicie sprawdzić się podczas jazdy w korkach lub na długich i prostych odcinkach dobrze oznakowanych autostrad. Ponadto może być dla kogoś dla kogo kurs prawa jazdy jest męką.

Jeżeli tego typu publikacja jest dla Ciebie na tyle ważna, że pragniesz poznać ją również pod innym kątem, zatem potrzebne Ci podobne dane, to więcej znajdziesz w treści.

Jurek może wyręczyć ludzi co wracają z zakrapianej imprezy.

Na razie auto-robot jest wyposażone w kamerę internetową i rozpoznaje drogę dzięki detekcji pasów, docelowo zaś ma być w stanie rozpoznawać drogę i znaki drogowe dzięki nawigacji GPS oraz czujnikom i radarom laserowym, a także sztucznej inteligencji.

jako pojazd ekologiczny]]

Koncepcja automatycznego kierowania pojazdem, nie jest nowa. Znany jest projekt autonomicznego samochodu Google’a, który działa w oparciu o urządzenie Lidar (ang. Light Detection and Ranging), jednak do wad należy zaporowa cena rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Ech, kiedyś dawno temu, to i furmanka ciągnięta przez konia trafiała do domu nawet wówczas, gdy woźnica nie był w stanie trzymać lejc i wydawać poleceń w stylu: "prrrr, hejta, wiśta, wio". Wystarczy więc wrócić do tradycji, aby dogonić Amerykę, a i autostrad nie trzeba będzie nawet budować.

Przypisy

  1. Mistrzostwa robotów, „Fakty" 14.12.2012
  2. Event na Facebooku


Zobacz też

  • Film: jazda prototypem
  • Film: jazda w koło
  • Film: relacja z Mistrzostw Polski Robotów

Źródła

  • Koło Naukowe Pojazdow i Robotow Mobilnych - - 12 marca 2013
  • I Mistrzostwa Polski Robotów - - 12 marca 2013
  • Projekt budowy pojazdu autonomicznego - - 12 marca 2013
  • Fanpage na facebooku - - 12 marca 2013


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
22/04/02, 07:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.