Pierwsze wspólne mieszkanie

Jesteście zakochani, pełni wiary w Wasz związek. Już wiecie, że całe życie spędzicie razem. Decyzja o mieszkaniu razem jest kolejnym krokiem, tuż przed decyzją o małżeństwie. Albo inaczej. Jesteście razem i najważniejszą decyzją w Waszym związku jest zamieszkanie razem, które same w sobie staje się potwierdzeniem chęci obojga na wspólne życie.

Może też tak: chcecie być razem, a najwygodniejszym sposobem jest zamieszkanie razem.

Powodów, obaw, analizowania "za i przeciw" jest tyle, ile par, które decydują się na ten krok.

Zaprezentowany zagadnienie przygotowaliśmy mając na myśli Twoje potrzeby. Czekamy na twoją opinię, czy spodobał Ci się opis. Daj nam znać - przejdź do oferty (http://www.wajnert.pl/lista-kolekcji/params/meble/wypoczynkowe) !

Zamieszkanie razem, które ma pozwolić na spędzanie razem więcej czasu, poznanie się lepiej, a także... być swoistą "próbą życia", zanim partnerzy zwiążą się ze sobą formalnie.
Czy takie "życie na próbę" tak bardzo różni się od życia małżeńskiego? Przecież mamy te same obowiązki, tak samo dbamy o mieszkanie, spędzamy ze sobą tyle czasu, co zwykłe małżeństwo. Czy relacje miedzy parterami także się nie różnią? Opinie tych, którzy próbowali "zabawy w dom" są rozbieżne.

- Mieszkaliśmy ze sobą przez dwa lata, zanim wzięliśmy ślub - mówi Ewa, 31 lat. - W zasadzie nic się nie zmieniło, jednak z czasem zauważyłam, jakbyśmy przestali dbać o naszą miłość. Może to kwestia skupienia się bardziej na ekonomicznej stronie życia (zaczęliśmy budowę domu), jednak mimo uczucia, którym się nadal darzymy (w to nie wątpię) – oddaliliśmy się od siebie. Zaczynamy traktować się jak przysłowiowe "stare małżeństwo" - z czułością, ale bez pasji.

- Papier z USC w niczym nie zmienił naszego życia - mówi Krzysztof, 35 lat. - Może tylko to, że zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania (do tej pory wynajmowaliśmy). Za to doświadczenie, jakiego nabraliśmy, mieszkając razem, docierając się – myślę, że daje nam "fory", by stać się dobrym, rozumiejącym się małżeństwem. A brak pierwszych uniesień po ślubie, wywołanych nagle możliwością zasypiania i budzenia się razem co rano? Przeżyliśmy to wcześniej – i to może pełniej, ponieważ co rano każde z nas miało drzwi otwarte, by odejść. A żadne nigdy nie zrobiło nawet kroku w kierunku tych drzwi. Mimo braku więzów małżeńskich.

- Zamieszkałem z dziewczyną na rok przed planowanym ślubem - wspomina Paweł, 30 lat. - Rozstaliśmy się na miesiąc przed nim. Wiem, że gdybym pobrał się z nią od razu – popełniłbym wielką pomyłkę.

Zwolennicy mieszkania bez ślubu, mówią o spontaniczności dnia codziennego w takim związku, wolności wyboru, a przede wszystkim – o możliwości poznania drugiego człowieka "od podszewki". Ujmując całą rzecz bardzo schematycznie - to już nie wymarzony partner, który z utęsknieniem czeka w umówionym miejscu, w idealnie odprasowanej koszuli, ze szczęśliwym uśmiechem na twarzy – czeka Was bowiem kilka przyjemnych godzin. To już ktoś, kto albo tą koszulę prasuje sam, albo oczekuje, że partnerka przejmie ten obowiązek na siebie. Mieszkanie razem jest decyzją na przyjęcie kogoś takim, jaki jest – razem z jego przywarami, śmiesznostkami, przyzwyczajeniami, które w życiu codziennym bardziej dają się odczuć, niż podczas kilku godzin randki, czy w czasie wyjazdu weekendowego. Można wycofać się ze związku, który okazał się poważną pomyłką.

- Jesteśmy ze sobą 10 lat - opowiadają Asia i Piotr. - Nie potrzebujemy papierka, jednak ze względów finansowych i społecznych (naciski rodzin) zdecydujemy się na ten krok. Jednak nie uważamy, by miał on cokolwiek zmienić. Do tej pory nasze życie było naprawdę szczęśliwe: życzę takie każdemu "normalnemu" małżeństwu.

- Mieszkałem z moją byłą żoną prawie trzy lata, zanim zalegalizowaliśmy naszą wielką miłość - mówi Andrzej, 36 lat. - Po roku życia jako małżeństwo – rozstaliśmy się. To nie kwestia destrukcyjnej roli węzła małżeńskiego – a raczej dowód, że nikogo nie można poznać tak do końca.

Niektórzy zwolennicy życia "na kocia łapę", uważają, że zbyt wiele znaczy dla nich przysięga małżeńska – by składać ją komuś, o kim niewiele się wie.
Jeżeli układ się nie sprawdza, wspólne życie zaczyna, które od teraz zaczynają prowadzić dotychczasowi single może wydawać się nieznośne – łatwiej w takiej sytuacji spakować się i wyjść.
Przeciwnicy takiego życia mówią: Właśnie – łatwo się spakować. Może właśnie za łatwo.
Nieformalny związek bardziej jest narażony na rozpad z powodu nieprzemyślanych reakcji, wzburzenia, działania w afekcie. Nie wymaga nauki kompromisu – dużo łatwiej jest pozwolić ponieść się emocjom, nie mając nad sobą pewnego przymusu bycia razem, jakim jest zawarty ślub, niż powstrzymać wzburzenie i starać się naprawić sytuację.

Czy jednak świadectwo ślubu daje gwarancję podejmowania mądrych, przemyślanych decyzji? Oczywiście, że nie - jednak chęć zawarcia małżeństwa jest dowodem na dojrzałość w podejmowaniu decyzji – Tak, chcę spędzić z Tobą życie, choć wiem, że mogą się zdarzyć różne sytuacje. Jednak jestem gotowy (gotowa) stawić im czoła właśnie z Tobą.

Dla wielu ludzi ważną kwestią jest religia, zakazująca wspólnego życia przed ślubem. Zwolennicy wspólnego mieszkania dopiero po ślubie argumentują także swoje stanowisko, przytaczając wyniki statystyk, wykazujące, że pary decydujące się na mieszkanie razem dopiero po ślubie – rzadziej się rozwodzą. Czyżby czas "rozpoznawania się", euforii pierwszych miesięcy, czy lat razem – był naprawdę inny dla par z papierem z USC, niż dla tych bez legalizacji? Czy ma to związek z faktem posiadania dzieci już pierwszych latach wspólnego życia (małżeństwa dużo częściej decydują się na potomstwo, niż pary nieformalne)? A może ci, dla których mieszkanie bez ślubu jest nie do pomyślenia, równie restrykcyjnie traktują możliwość rozwodu?

- Nie mieszkaliśmy ze sobą przed ślubem z różnych powodów: nasi rodzice nie byliby tym zachwyceni, nie mieliśmy za bardzo pieniędzy na własne mieszkanie (obydwoje studiowaliśmy) - przyznaje Sylwia, 26 lat. - Kiedy po ślubie musieliśmy mieszkać przez pół roku z moimi rodzicami – nasze małżeństwo już na starcie przezywało ciężkie chwile. Zamiast cieszyć się sobą, żyliśmy w ciągłym stresie związanym z wtrącaniem się mojej mamy w nasze życie, choć wiem, ze robiła to z dobrymi intencjami i równoczesnym "docieraniem się" nas dwojga. Dopiero, kiedy wprowadziliśmy się do naszego mieszkania – zaczęliśmy nasze małżeństwo "naprawdę". Żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na mieszkanie razem wcześniej, przed ślubem. Bez stresu, z przyjemnością nauczylibyśmy się mieszkać razem.

- Pobraliśmy się po paru latach chodzenia - mówi Dorota, 26 lat. - Nie mieszkaliśmy ze sobą, nie licząc wakacyjnych wypadów. Pierwsze lata naszego małżeństwa, wspominam jednak bardzo dobrze: kochając się, potrafiliśmy dojść ze wszystkim do porozumienia. Przecież kochaliśmy się – i nadal się kochamy – dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na ślub. Nie potrzebowaliśmy "furtki", ani sprawdzania się. Wiedzieliśmy, że chcemy ze sobą być, i chcieliśmy zrobić to "na poważnie" – także z szacunku do siebie nawzajem.

Artykuł pochodzi z serwisu serwis randkowy istnieje od 2002 roku. Od początku swojej działalności umożliwia poznawanie ciekawych ludzi, nawiązywanie nowych przyjaźni a także flirt, dobrą zabawę, a przede wszystkim szukanie prawdziwej miłości. to nie tylko miliony profili, ale także wiele ciekawych artykułów i porady ekspertów. małżeństwo (sprawdź niskie ceny na wesele gdańsk)
Zainspirowane przez: Sympatia
Oprawcowane przez: Majka Gordon
19/05/24, 07:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.