Dzień Ojca wypełniony zdrowiem

Dzień Ojca
Oprawcowane przez: KellyB, ASA
Dzień Ojca obchodzony 23 czerwca to doskonała okazja dla wszystkich ojców, by zadbać o swoje zdrowie.

Rytm dnia ojca
Dzień z życia ojca jest z reguły wypełniony po brzegi. Intensywna praca wyraźnie dominuje w rozkładzie dnia, a nieustanny pośpiech powoduje stres. Dość szybki styl życia wiąże się także z nieodpowiednią dietą i nieregularnym spożywaniem posiłków. W ten sposób szkodzimy nie tylko sobie, ale i dzieciom, które łakną poznawania świata i wytłumaczenia wszelkich, niezrozumiałych dla nich zjawisk. Tata jest dla nich autorytetem, który na wszystko znajdzie sposób i radę.
Dzień Ojca to wbrew pozorom dzień naszych dzieci, które szczególnie wtedy pragną spędzić z tatą jak najwięcej czasu. To doskonała okazja, by zastanowić się nad swoim zdrowiem, a szczególnie nad sercem, które bije dla naszych pociech.

Profilaktyka
Profilaktyka w przypadku chorób serca ma zasadnicze znaczenie. Prowadząc zdrowy tryb życia można zapobiec zawałom i innym schorzeniom układu krążenia.
Serce wykonuje trudną i odpowiedzialną pracę. Każdego dnia uderza 100 tys. razy. Do tej pracy potrzebuje tlenu oraz składników odżywczych. Za ich transport odpowiadają tętnice wieńcowe. Choroby układu krążenia są ze sobą wzajemnie powiązane. Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach a miażdżyca zwężając i usztywniając naczynia powoduje wzrost ciśnienia. Choroba naczyń wieńcowych należy do najpowszechniejszych chorób serca. Jest wywoływana przez cholesterol typu LDL, który gromadzi się na ściankach naczyń wieńcowych. Doprowadza do stopniowego zwężania światła naczyń lub też zablokowania dopływu krwi do serca. Ograniczony przepływ krwi wywołuje ból w klatce piersiowej - "dławienie w piersiach", doprowadzając do zawału serca.
Sercowo-naczyniowe dolegliwości grożą coraz młodszym osobom. Stąd pojawia się konieczność regularnego kontrolowania naszego stanu zdrowia, by w przyszłości nie pokutować za lata zaniedbań.

Zdaniem doc. dr hab. Tomasza Hryniewieckiego, wiceprzewodniczącego Sekcji Wad Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, po 50 roku życia można mieć serce trzydziestolatka, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Do najważniejszych należą: rezygnacja z palenia papierosów, aktywność fizyczna (ok. 30 minut dziennie), modyfikacja diety, rezygnacja lub ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, a także akceptacja siebie, pogodny nastrój i walka z zespołem metabolicznym – koniecznie przy udziale lekarza.

W leczeniu zespołu pomocna może okazać się dieta śródziemnomorska urozmaicona codzienną porcją orzechów.

Korci Cię, aby napisać drobną opinię pod tym wpisem? Nie zapominaj, że każdy komentarz spod linku zostanie przez nas przeczytany z chęcią.

W skład tradycyjnej diety śródziemnomorskiej wchodzi duża ilość zbóż, warzyw i owoców oraz umiarkowana konsumpcja ryb i alkoholu. Nie ma w niej miejsca na mięso, nabiał i słodycze. Taki sposób odżywiania daje nadzieję na zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi, obniżenie ciśnienia krwi, a także mniejszy obwód pasa. Wyniki badania PREDIMED (Prevencion con Dieta Mediterranea) przeprowadzonego przez Univeristy of Rovira wskazują, że orzechy w połączeniu z innymi składnikami diety śródziemnomorskiej odznaczają się korzystnym wpływem na patofizjologiczne parametry charakterystyczne dla zespołu metabolicznego, jak uszkodzenia komórek przez wolne rodniki, oporność tkanek na insulinę bądź przewlekłe stany zapalne. Nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, ale przypuszcza się, że jest to efekt działania nienasyconych kwasów tłuszczowych, w które bogata jest dieta śródziemnomorska oraz błonnika, argininy, potasu, wapnia i magnezu zawartych w orzechach.

Wspomagajmy serce
choroby serca
Oprawcowane przez: ASA
Wieloskładnikowy suplement diety Novocardia, wytwarzany przez firmę ASA, posiada tak skomponowaną recepturę, by jak najefektywniej wpływać na zdrowie i dobrą kondycję układu krążenia. Preparat zawiera wysokogatunkowy olej rybi z kwasami omega- 3: EPA i DHA w specjalnie dobranych proporcjach, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, wyciąg z czosnku (reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych) i jako przeciwutleniacz - witaminę E.
Wzbogacanie codziennej diety w kwasy omega-3 (EPA i DHA) i niezbędne sercu witaminy jest szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z układem krążenia, wysokim poziomem cholesterolu i ciśnieniem krwi, w okresach przeziębień, narażenia na stres, a także dla osób palących i ludzi starszych.
Warto odnotować, że Novocardia ma dokładnie oznaczoną ilość EPA i DHA w jednej kapsułce.

O serce trzeba dbać, by jak najdłużej służyło nie tylko nam, ale przede wszystkim naszym dzieciom.

Adam Mikołajczyk

Wykorzystano materiały:
"Puls Medycyny", 8 kwietnia 2009, nr 7 (190), Trzeba dbać o serce.
"Puls Farmacji", 18 lutego 2009, nr 3(27), Dieta pomaga w leczeniu zespołu metabolicznego.
Zainspirowane przez: Kostrzewa PR
21/12/30, 12:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.