Na wakacje 2013 wybierz Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście położone jest nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na wakacje nad morzem. Świnoujście to również ważny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Dumą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości około dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m. Plaża stale się poszerza w wyniku cofania się morza, czego efektem są również płytkie kąpieliska. W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia należą do najcieplejszych w Polsce. Warto również podkreślić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam każdego roku otrzymuje certyfikat „błękitnej flagi” co oznacza, iż spełnia ona wysokie wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest dobrze zagospodarowane – na plażowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port proponuje również rejsy statkami białej floty.

Świnoujście
Oprawcowane przez: Krzysztof Barabosz
Zainspirowane przez: www.flickr.com
Świnoujście urzeka przede wszystkim architekturą typową dla morskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w. położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana promenada to miejsce popularne wśród turystów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Zainteresowała Cię taka wiadomość? Jeśli masz ochotę przeczytać więcej, sprawdź na portalu (http://www.zabawekczas.pl/produkty/dla-niemowlat/zestawy-zabawek,2,1686) podobne artykuły, one też są na opisywany temat.Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r. która dziś funkcjonuje jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny).

Wśród obiektów sakralnych należy wyróżnić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów związanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Wspaniała panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej znajdującej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Ciekawym miejscem jest również Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Świnoujście
Oprawcowane przez: Krzysztof Barabosz
Zainspirowane przez: www.flickr.com
Status uzdrowiska Świnoujście uzyskało w wyniku odkrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania odpowiednich urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic więc dziwnego, że Świnoujście bije rekordy jeśli chodzi o rezerwacje na wczasy 2014 - więcej informacji - na stronie.

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikalnymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, m.in. na Półwyspie Przytorskim, z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje również wiele pomników przyrody, głównie stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu warto udać się pieszo lub rowerem do pobliskich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.
Oprawcowane przez: Ruszajwpolske.pl
21/10/11, 15:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.