Kategorie
W Tatrach nie można się nudzić!
Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat których są częścią, wyróżniają się cechami typowo alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to ok. 2300 m, długość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, natomiast szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce bardzo chętnie wybierane na wakacje.
Tatry w całości objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoków i wyloty wielkich dolin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec. Tatry są zbyt niskie i mają zbyt strome stoki, aby mogły tam otrzymać się lodowce. Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano urocze schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wyprać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których kilka udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Zainspirowane przez: www.flickr.com

Zainspirowane przez: www.flickr.com
Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, kliknij ten link - to bez dwóch zdań świetne opracowanie tego tematu. Obowiązkowo to zobacz!
Przepięknie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie gości.
Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół Św. Rodziny.
Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się wspaniała panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego warto wybrać się w sierpniu, kiedy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.
Zainspirowane przez: Internetowa baza noclegowa ruszajwpolske.pl
22/05/13, 07:30
Wpisy skojarzone
Gry (w) Pana Cogito

Najnowszy projekt teatralny CHOREI to rozpisanie myśli poety na przestrzeń sceny. Precyzyjne poetyckie konstrukcje zostają rozłożone na części. Taki zabieg prowadzi do odsłonięcia ich elementarnych, żywych znaczeń oraz do wydobycia autentycznej siły słów. Fragmenty tekstów Zbigniewa Herberta składane są w nowe związki.
EtnoPraga: Transylwania
]]
Dom Kultury Tu Praga zaprasza na transylwańską odsłonę EtnoPragi. W programie m.in. koncerty zespołów Danaga i Palatka Gypsy Band, filmy animowane oraz bezpłatne warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, plastyczne oraz specjalny program dla dzieci.
Dom Kultury Tu Praga zaprasza na transylwańską odsłonę EtnoPragi. W programie m.in. koncerty zespołów Danaga i Palatka Gypsy Band, filmy animowane oraz bezpłatne warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, plastyczne oraz specjalny program dla dzieci.
Biblioteka podwórkowa
Biblioteka podwórkowa to inicjatywa, której pomysłodawcą jest ojciec Józef Wrzesiński, założyciel Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. Uważał on, że ludziom biednym nie tyle potrzeba pomocy charytatywnej, ile równego dostępu do kultury i edukacji. Obecnie biblioteki podwórkowe istnieją w ponad trzydziestu krajach na świecie. W Polsce projekt ruszył w 2008 roku.