"Emigranci" Sławomir Mrożek

Emigranci
Oprawcowane przez: Teatr Provisorium i Kompania "Te
reżyseria: Witold Mazurkiewicz
obsada: Jarosław Tomica, Michał Zgiet
scenografia: Jarosław Koziara
kostiumy: Robert Kuśmirowski
muzyka: Mariusz Bogdanowicz
światło: Grzegorz Polak, Jan Piotr Szamryk
multimedia: Marek Krupa

premiera: 24.01.2009.
produkcja: Teatr Centralny


Spektakl "Emigranci" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza ma być powrotem na scenę tekstu Sławomira Mrożka, który dziś po 35 latach nabiera nowych znaczeń w obliczu "polskiego" Londynu, "polskiej" Irlandii czyli zjawiska, w którym emigracja staje się etapem w życiu, doświadczeniem, ale i doznaniem upokorzenia.

"Emigranci" Mazurkiewicza mają pobrzmiewać tonami zawiedzionych nadziei – jednakowo w latach 70 jak i teraz gorzkich, maja być rozrachunkiem z życiem pokolenia 50 latków, które przeżywając swoje rozterki emigranta widzi kolejne pokolenie, które swej wielkiej szansy upatruje na Zachodzie.

Emigrant Mazurkiewicza ma czterdzieści kilka lat i połowa z tych lat była ucieczką, kompromisem, emigracją. Być może to emigrant, który nigdy nie wrócił ze swojej emigracji, a obserwuje już następna falę. Jakże w tym świecie rozczarowań i upokorzeń brzmią słowa współczesnych polityków o cudzie irlandzkim w Polsce, o powrotach nad Wisłę, jak w tym obrazie świata wygląda problem światowej emigracji w obliczu paryskich zamieszek, zamachów w londyńskim metrze czy Nowym Jorku? Tego typu pytania pokazują tragizm zjawiska emigracji – ucieczki przed czymś i pogoni za czymś czego określić się nie da. Emigracja to budowanie wielokulturowego świata, który jednak nie jest tylko walorem naszej rzeczywistości – bywa zakończony tragiczną i krwawa pointą jak w Madrycie czy Paryżu.

Zespoły Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr" nawiązały współpracę w 1996 roku przy okazji spektaklu "Koniec Wieku" będącego próbą przeniesienia na scenę "Dżumy" Alberta Camusa. Wielki sukces przyniosła kolejna realizacja – "Ferdydurke" według Witolda Gombrowicza. Od tego czasu datuje się także zasada realizacji kolejnych spektakli wspólnie przez dwóch reżyserów - Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza.

To spotkanie odmiennych teatrów, odmiennych sposobów pracy i dwóch reżyserów dało nadzwyczaj ciekawy efekt spotykający się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej. "Ferdydurke" niemal jednogłośnie uznana została za jedno z najważniejszych wydarzeń w teatrze polskim lat dziewięćdziesiątych. Po trzech latach nieustającej prezentacji "Ferdydurke" zarówno w Polsce jak i na scenach całego świata, w październiku 2001 roku odbyła się premiera "Scen z życia Mitteleueopy" według autorskiego scenariusza opartego na motywach "Niepokojów wychowanka Toerlessa" Roberta Musila.

Dopełnieniem swoistego tryptyku scenicznego była realizacja w roku 2003 "Do Piachu" Tadeusza Różewicza. Inscenizacja ta, to dopiero drugie przeniesienie na scenę tego dramatu w ciągu 25lat. Specjalnie dla zespołów Provisorium i Kompanii "Teatr" autor zniósł zapis autorski na swój dramat, jaki wprowadził po realizacji Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Spektakl zebrał bardzo dobre recenzje potwierdzone szeregiem nagród. Jesienią 2004 roku odbyła się premiera najnowszego spektaklu - artyści powrócili do twórczości Gombrowicza sięgając tym razem po "Trans-Atlantyk".

Kolejnym etapem twórczości współpracujących zespołów teatralnych była inscenizacja spektaklu Homo Polonicus, w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza na podstawie powieści Krystiana Piwowarskiego. Prapremiera tego spektaklu 8.03.2008 otworzyła działalność Teatru Centralnego.

Latem 2009 Teatr Provisorium i Kompania Teatr wyjechały do Edynburga na Edinburgh Fringe Festival, by między 1 a 25 sierpnia w Universal Arts Theatre przedstawić angielska wersję "Do piachu" Tadeusza Różewicza w tłumaczeniu Allena Kuharskiego i Heleny Morawskiej – White.

Wsparcia finansowego dla produkcji spektaklu udzielili:
Perła Browary Lubelskie S.A
Asseco Business Solutions S.A.
HERBA Hurtownia Farmaceutyczna
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Polmos Lublin S.A.

Patronat medialny:
TVP 3 Lublin

Teatr Centralny i realizowane w jego ramach spektakle są imprezami kulturalnymi Lublina wpisanymi do projektu ogólnopolskiej akcji promocyjnej miasta Lublin, miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Zainspirowane przez: Teatr Centralny
18/07/12, 10:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.