Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Oprawcowane przez: www.terazwroclaw.pl
21 listopada obchodzony jest dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Idea tego święta wywodzi się z 1973 roku, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na wydarzenia wojny Jom Kippur (konflikt izraelsko - arabski).

Czasem niełatwo jest znaleźć rzeczywiście użyteczne omówienie, więc jeżeli zainteresował Cię niniejszy tekst, to bez wahania kliknij ten link.

Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego.

Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie "hallo" (tłum. cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Inicjatywa życzliwości miała za zadnie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy a nie zbrojny.
Miał rację mówiąc Władysław Grzeszczyk, iż "więcej czyni jeden uśmiech niż trzy uderzenia pięścią".

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i mam nieco inny wymiar, mniej polityczny a bardziej społeczny.
Jego celem jest uwrażliwienie ludzi, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom, szarości, często smutnej rzeczywistości. Goniąc za codziennymi sprawami, dobrem materialnym, zdarza się nam zapomnieć o tak prostej czynności, jaką jest uśmiech, dobre słowo czy uczynek. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.

W Polsce obchody Dnia Życzliwości zostały zapoczątkowane we Wrocławiu w 2006 r. Do inicjatywy dołączyły się władze miasta, uczelni, artyści. Z roku na rok imprezanabiera coraz większych rozmiarów. Dzień Życzliwości promują plakaty zapowiadające ciekawe imprezy, konkursy, wydarzenia.
Od dwóch lat szczególny patronat nad obchodami pozytywnego dnia w stolicy Dolnego Śląska obejmuje Krasnal Życzliwek – przedstawiciel wyjątkowej społeczności Krasnali Wrocławskich.

Czego możemy życzyć sobie w Dniu Życzliwości? Zapewne tego, aby jego przyjazna atmosfera panowała przez cały rok a uśmiech codziennie gościł na twarzach Polaków.

Ilona Prostka
Zainspirowane przez: Stylownik
20/08/16, 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.