Urban Highline to ekstremalna wersja chodzenia po linie nad miastem.
Lina-taśma rozpięta będzie pomiędzy budynkami nad ul. Wieniawską - z dachu Urzędu Wojewódzkiego do okien najwyższego piętra Urzędu Miasta.
* Urban Highline – odmiana miejskiego highlingu - przechodzenie po linie-taśmie na znacznej wysokości pomiędzy budynkami w mieście bez "balanserki" (tyczki poziomej trzymanej w rękach). To współczesna - pochodząca ze wspinaczki (zaanektowana przez Nowy Cyrk) - wersja chodzenia po linie. W cyrku tradycyjnym używa się napiętej nieruchomej liny stalowej o małym wskaźniku drgań. Highline to chodzenie po wąskiej taśmie wspinaczkowej, która charakteryzuje się dużą dynamiką, taśma jest luźno napięta, rozciągliwa i sprężysta, uczestnik idąc po taśmie bez tyczki balansuje ciałem żeby opanować drgania i wahania liny-taśmy.
Pokonywanie odległości pomiędzy budynkami wynika z chęci zaznaczenia swojej obecności w otaczającej nas betonowej rzeczywistości, z chęci walki z jej przytłaczającą i nieugiętą formą, z chęci zmiany jej nieruchomego kontekstu.
Mityczny Sztukmistrz, który zasłynął w świecie z chodzenia po linie powraca do Lublina w wielkim stylu. Lubelscy spadkobiercy jego kunsztu - tak jak mistrz - dokonują rzeczy niemożliwych.
Podczas lubelskiej imprezy postaramy się pobić rekord świata w długości przejścia wysokiej liny-taśmy pomiędzy budynkami. Aktualnie wynosi on 55 metrów.
Konkurs współorganizowany jest z najlepszym polskim Highlinerem Janem Gałkiem, który jako pierwszy i jedyny z Polak pokonał w pierwszej próbie najwyższy Highline świata - Lost Arrow Spire w USA.
Video z tego przejścia:
Przejście ma charakter konkursowy, akces zgłosiło kilka osób z różnych krajów Europy.
Dla zainteresowanych spróbowaniem własnych sił w chodzeniu po linie zostanie przygotowany niższy i krótszy slackline pomiędzy drzewami.
Taśma rozpięta nad wodą daje doskonałą okazję do spróbowania niebezpiecznych w innych warunkach trików i ewolucji (w tym salt na taśmie - potrafi je wykonać tylko około 5 osób na świecie).
W razie spektakularnego niepowodzenia efektowny upadek do wody wzbudza powszechną radość zebranej publiczności i innych zawodników.
Sztukmistrz z Lublina, który jest patronem powyższych konkursów nigdy nie wykonał swego najważniejszego życiowego numeru pokazowego – salta na linie. Salto na Waterline będzie próbą realizacji fikcji literackiej w rzeczywistości.
Urban Highline
kolejna odsłona Festiwalu Sztukmistrzów
8 - 9 sierpnia 2009 r.
Program Urban Highline:
Sobota - 8 sierpnia 12.00-15.00 – Urban Highline, ulica Wieniawska-Lubomelska
(zawody w przejściu taśmy rozmieszczonej pomiędzy budynkami Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego)
17.00-20.00 – Waterlinie oraz konkurs tricków na waterline
(taśma rozmieszczona nad wodą) – Molo Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim
Festiwal Sztukmistrzów już po raz drugi odbędzie się w Lublinie, by na trzy dni zaczarować wszystkich prawdziwą i aktualną sztuką nowego cyrku. Międzynarodowa formuła imprezy umożliwi poznanie nie tylko artystów z Polski, ale także z Francji, Hiszpanii, Włoch, Finlandii i Argentyny.
27 grudnia 2012 roku w Wilamowicach miało miejsce uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej miasta Wilamowice, na którą zaproszeni zostali m.in. Józef Gara oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska — Patryk Matyjaszczyk i Piotr Ciążyński.
Wieczór panieński i wieczór kawalerski, to popularny zwyczaj pożegnania życia w pojedynkę. Na czym polega wieczór kawalerski i panieński? Jak powinien wyglądać? Kiedy i gdzie go zorganizować?