Marat-Sade

Marat-Sade
"Co się stało z naszą rewolucją... ?" Pytanie to jak refren powtarza się w najnowszej realizacji Teatru Wi

W przypadku jeśli masz zamiar odnaleźć poza tym także inne pokrewne dane na omawiany temat, to więcej zobaczysz na portalu, do którego link jest tutaj.

rszalin. Jednak sztuka Petera Weissa w realizacji Teatru Wierszalin jest brechtowskim "zeitteater" a rebours.

Sednem sprawy nie jest bowiem rewolucja i jej mechanizmy jako takie, lecz pytanie o sens rewolucji w ogóle.
"Marat-Sade" to chyba najbardziej przewrotny i autoironiczny spektakl supraskiego teatru ostatnich lat. Jeśli rewolucja jest zazwyczaj upiornym cyrkiem, to najnowsze przedstawienie Wierszalina to megaheca, ale w swej błazenadzie przejmująca. Szaleństwo w różnych odmianach, zderzenie skrajnych postaw, człowiek w obliczu końca epoki (Monika Źmijewska , Gazeta Wyborcza)

MARAT-SADE już 19 października
Teatr Wierszalin z Supraśla


Autor: Peter Weiss
Autor przekładu: Andrzej Wirth
Reżyseria: Piotr Tomaszukscenografia (look odsyłam do tego serwisu)Scenografia: Eva Farkasova 
MUZYKA: Piotr Nazaruk

Występują:

Pan de Sade - Rafał Gąsowski 

Marat - Karol Smaczny 

Jakub Roux - Dariusz Zakrzewski

Simona Evrard - Katarzyna Siergiej 
Wywoływacz,
Coulmiere - Dariusz Matys

Karolina Corday - Ewa Gajewska

Duperret - Maciej Owczarzak

Cucurucu - Paulina Karczewska

Kokol - Paulina Skłodowska

TEATR WIERSZALIN
Głośny zespół teatralny założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów. Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem.

Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami.

Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak "Teatr LABORATORIUM" Jerzego Grotowskiego czy "Cricot 2" Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru LA MAMA.

Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (I T I) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.
Zainspirowane przez: Kostrzewa PR
20/06/05, 07:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.