Premiera "Wariat i zakonnica"

Wariat i zakonnica
Oprawcowane przez: Kuźnia PR
Zainspirowane przez: Kuźnia PR
Stanisław Ignacy Witkiewicz
„WARIAT I ZAKONNICA”


Reżyseria, choreografia i scenografia (look szczegółowe informacje): Sylwester Biraga
Muzyka: Marek Żurawski
Występują: Beata Bójko, Paweł Hajnos

Premiera:
19 sierpnia 2011 roku
teatr Druga Strefa


Przestrzeń spektaklu to cela zakładu dla umysłowo chorych "Pod Zdechłym Zajączkiem". Główny bohater, Walpurg to poeta, który buntuje się przeciwko wiążącemu jednostkę systemowi. Artysta tęskni do śmierci, ale narzucone przez jego katów ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego tylko "żywego trupa", gdyż nieskończenie dobre społeczeństwo "dba o to, by nie przestał się męczyć przedwcześnie". Dramatyczne napięcie powstałe poprzez zestawienie twórczego umysłu poety - wariata i narzucanego mu środowiska zyskuje na sile dzięki jego relacji z opiekunką - zakonnicą, która widząc w nim nie tylko pacjenta ale i mężczyznę sama zaczyna kwestionować świat do tej pory przyjmowany za normalny.

Inscenizacja dramatu oparta jest na redukcji środków scenicznego wyrazu do minimum. Pomaga w tym nie tylko specjalnie skomponowana muzyka ale i podporządkowanie ruchu scenicznego euklidesowskim regułom. Elementy znane już w teatrze antycznym łączą się ze współczesnymi technologiami uzupełniając pełną ekspresji grę aktorską. Stworzona w ten sposób oryginalna przestrzeń wprowadza widza w swoisty mikrokosmos, który nie tylko pozwala na odmienne postrzeganie czasu ale pokazuje też z nowej perspektywy wieczną problematykę ludzkiego ego.

dramat Witkiewicza należy do klasyki, z którą mierzyło się już wielu reżyserów. Wizja Biragi konsekwentnie skupia się na gradacji napięcia emocjonalnego między sceną a widzem po raz kolejny udowadniając, że dobry tekst literacki jest niezależny od trendów epoki w której powstał i pozostaje inspiracją dla pokoleń. Biorąc pod uwagę, że tempo życia jest dziś dużo szybsze niż w czasach witkacego takie przypomnienie relacji między jednostką i społeczeństwem pomaga zrozumieć, że nawet jeśli powstały nowe kanały komunikacyjne i formy przekazu, to treść komunikatów pozostała niezmienna.

Spektakle:

19, 20, 21, 22 sierpnia, godz. 20.00
22, 23, 24, 25 września, godz. 20.00
7, 8, 9, 10 października, godz. 20.00

Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14 A
Warszawa

Facebookowy fanpage Teatru Druga Strefa

Film na Youtube: Trwają próby do "Wariata i zakonnicy" Witkacego
Zainspirowane przez: Kostrzewa PR
Oprawcowane przez: Joanna Bieguńska
19/10/22, 14:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.