Nowa twarz skandalisty

Nick Cave
Oprawcowane przez: marco annunziata
Czy Nick Cave może jeszcze czymś zaskoczyć? Może. Po mrocznych piosenkach, jakie zdominowały wcześniejsze albumy, nagrana przez niego i zespół The Bad Seeds najnowsza płyta "Dig!!! Lazarus Dig!!!" (EMI) to powrót (udany!) do muzyki garażowo-rockowej, inspirowany historią biblijnego Łazarza oraz postacią słynnego iluzjonisty Harry'ego Houdiniego.

W morderczym nastroju

Przed 1996 rokiem niewiele osób w Polsce znało twórczość Nicka Cave'a, choć Australijczyk swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 70. ubiegłego stulecia. Dopiero gdy wraz z zespołem The Bad Seeds wydał płytę "Murder Ballads", na której z Kylie Minogue zaśpiewał "Where The Wild Roses Grow" (do piosenki nakręcono słynny dzisiaj teledysk z "martwą" Kylie leżącą w wodzie), a z PJ Harvey – "Henry'ego Lee", artysta stał się niezwykle popularny, również, a może zwłaszcza, w naszym kraju. W 1999 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbył się nawet specjalny koncert pt. "W moich ramionach" poświęcony Cave'owi, z udziałem m.in. Stanisława Soyki, Macieja Maleńczuka, Anny Marii Jopek, Kingi Preis oraz… samego Cave'a. Zapis tego niezwykłego koncertu ukazał się na płytach CD i DVD.

Melancholijny, żeby nie powiedzieć wisielczy nastrój, jaki emanował z morderczych ballad Cave'a, przypadł do gustu nie tylko Polakom, zaś piosenka "Where The Wild Roses Grow" wprowadziła Nicka do świata pop-kultury (z Kylie uczyniła z kolei gwiazdę piosenki ambitnej). Znawcy twórczości Australijczyka podkreślają jednak, że owszem, jego piosenki i ballady epatują ponuractwem, to zarazem on sam w swych utworach potrafi być dowcipny, prześmiewczy i autoironiczny, czyli nie tak jednowymiarowy, jak się zwykło uważać.

Artysta o różnych wcieleniach

Nick Cave urodził się 22 września 1957 r. w Warracknabeal w Australii. Skończył Caulfield Grammar School w Melbourne, przez dwa lata studiował też sztukę w Caulfiled Institute Of Technology.

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na tego typu temat, to wejdź na ten odnośnik - jest tutaj bardzo świeża treść w kontekście takiej tematyki.

Na studiach poznał gitarzystę Micka Harveya, z którym – i jeszcze z kilkoma muzykami – założył w 1978 r. grupę The Boys Next Door. Zespół, który później zmienił nazwę na The Brithday Party, działał w Londynie i Berlinie Zachodnim, wydał cztery płyty i przestał istnieć w 1983 r. Przyczyną rozpadu zespołu było nadużywanie alkoholu, a także narkotyki, co w rezultacie doprowadziło do nieporozumień między muzykami. Cave wyjechał wtedy do Los Angeles z opinią interesującego artysty-skandalisty.

Chcesz zgłębić rozpatrywany problem z innej perspektywy? Jeśli tak, to najlepszym sposobem byłoby kliknięcie w ten link. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły (https://www.angelka.pl/fotografia-ciazowa-kobiety/).

W Stanach długo jednak miejsca nie zagrzał, po roku wrócił do Berlina, gdzie znów z Mickiem Harveyem założył formację pod nazwą Nick Cave & The Bad Seeds, z którą w ciągu 24 lat wydał 18 płyt. W międzyczasie przeszedł terapię odwykową od alkoholu i narkotyków, zmieniał też partnerki, które nie miały z nim łatwego życia. W 1999 r. poślubił modelkę Susie Bick, która urodziła mu dwoje dzieci.

Warto na koniec powiedzieć, że Nick Cave to nie tylko wokalista, kompozytor i autor tekstów. W 1989 r. ukazała się, przełożona także na język polski, jego powieść "Gdy oślica ujrzała anioła" – chwilami obrazoburcza, a na pewno obsceniczna. W tym samym roku napisał scenariusz do filmu "[Ghost… Of The Civil Dead]", który wyreżyserowali John Hilcoat i Evan English. Cave wystąpił jako aktor w tym obrazie, podobnie jak w trzech filmach Wima Wendersa: "Niebo nad Berlinem", "Aż na koniec świata", "Tak daleko, tak blisko" oraz w "Johnnym Suede" Toma DiCillo, gdzie partnerował Bradowi Pittowi i Samuelowi L. Jacksonowi.

GK

Płyty Nicka Cave'a & The Bad Seed

"From Her To Eternity" (1984)

"The Firstborn Is Dead" (1985)

"Kicking Against The Pricks" (1986)

"Your Funeral, My Trial" (1986)

"Tender Prey" (1988)

"The Good Son" (1990)

"Henry's Dream" (1992)

"Live Seeds" (1993)

"Let Love In" (1994)

"Murder Ballads" (1996)

"The Best Of…" (1998)

"No More Shall We Part" (2001)

"Nocturama" (2003)

"Abattoir Blues/ The Lyre Of Orpheus" (2004)

"B-Sides & Rarities" (2005)

"Grinderman" (2007)

"Dig!!! Lazarus Dig!!!" (2008)

Odnośnik do oryginalnej publikacji:
Zainspirowane przez: www.salonkulturalny.pl
20/03/27, 07:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.